Oğlun mu var? Bilim insanları beyninizin daha hızlı yaşlanacağını söylüyor

2022’nin sonunda, çocukların cinsiyeti ile anne beyninin bilişsel yeteneklerindeki düşüş arasında bir bağlantı bulunan 14 yıllık bir çalışmanın sonuçları özetlendi . Bu dönemde, Prag’daki Charles Üniversitesi ve New York’taki Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları, en az bir çocuğu olan 13.222 ebeveyni (%61,6’sı kadın) inceledi. Ayrıca ankete katılanların %82,3’ünün en az bir oğlu vardı.

Ankete katılan ebeveynlerden konsantrasyon ve hafıza gibi faktörleri içeren bilişsel yetenekleri değerlendirmek için testler yapmaları istendi. Çocuklar büyüdükçe yeni testler uygulandı.

Sonuç olarak araştırmacılar, erkek çocuk yetiştiren kadın ve erkeklerin daha kötü sonuçlara sahip olduğunu fark ettiler. Birden fazla erkek çocuk sahibi olmanın görevleri tamamlama üzerinde daha da kötü bir etkisi oldu. Şu anda bilim insanları bunun neden olduğuna dair spesifik bir açıklama bulamadılar ancak konular arasında açık bir ilişki olduğunu fark ettiler. Ayrıca çocuğun cinsiyetinin, ebeveynlerin gelecekte demans geliştirme olasılığı üzerindeki etkisini de öne sürdüler.

Çalışma, tamamlandığında yalnızca 50 yaşın üzerinde olan ABD sakinlerini içeriyordu. Ebeveynlerin yeteneklerini değerlendirmek için bilim adamları, onlara demansın gelişim düzeyini değerlendirmelerine olanak tanıyan standart testler sundu. Bu aynı zamanda 100 sayısından sırayla 7’nin çıkarıldığı bir geri sayımdır. İkincisi de oldukça yaygındır: 10 ismi dinlemeniz, bunları hatırlamanız ve önce hemen ve sonra bir süre geçtikten sonra yeniden üretmeniz gerekir (genellikle ikinci kez hatırlamak çok daha uzun sürer, daha zordur).

Bilim insanları, “Sonuçlarımız, birden fazla oğlu olan ebeveynlerde, tek kızı olanlara kıyasla bilişsel gerilemenin daha hızlı gerçekleştiğini gösteriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x