Altınay Savunma Teknolojileri halka arzında talep toplama tarihleri, hisse kodu ve fiyatı belli oldu

Yatırımcı sayısının bir yılda iki kat artarak 8 milyonu geçtiği Borsa İstanbul’a dahil olmak isteyen şirketlerin son dönemde peş peşe halk arz başvuruları onaylanıyor. Şirketlerden bazıları halka arzdan elde edilecek geliri yatırımlarında kullanırken, bazıları da borçlarını ödüyor.

Altınay Savunma Teknolojileri ne zaman halka arz olacak?

İsrail – Hamas gerginliğinin jeopolitik risklerini artırmasıyla geçen yılın son çeyreğinden beri savunma hisseleri yatırımcıların dikkatini çekiyor. Altınay Savunma Teknolojileri’nin de halka arzına yoğun talep olması bekleniyor. Şirkete yatırım yapmak isteyenler için talep toplama tarihleri 8 – 10 Mayıs olacak.

Altınay Savunma Teknolojileri hisse kodu nedir?

Altınay Savunma Teknolojileri, halka arzın sonuçlanmasının ardından Borsa İstanbul’da ‘ALTNY’ koduyla işlem görecek.

Altınay Savunma Teknolojileri hisse fiyatı?

Altınay Savunma Teknolojileri şirketinin halka arzında pay başına fiyat 32 lira olarak belirlendi.

Altınay Savunma Teknolojileri hangi bankalardan alınır?

Altınay Savunma Teknolojileri’nin halka arzına konsorsiyum eş liderleri olarak Ziraat Yatırım ve Yatırım Finansman aracılık edecek. Halka arzlara çok sayıda banka ve aracı kuruluş üzerinden katılım mümkün olacak.

Altınay Savunma Teknolojileri’nin halka açıklık oranı

Şirketin 35 milyon 294 bin 118 lira nominal değerdeki payları sermaye artışı kapsamında, 23 milyon 529 bin 412 lira nominal değerdeki payları ise ortak satışı kapsamında satışa sunulacak. Böylece, şirketin yüzde 25’i halka açılmış olacak.

Altınay Savunma Teknolojileri bireysel yatırımcı payı ne olacak?

Halka arz edilecek hisselerin yüzde 69’u yurt içi bireysel yatırımcıya, yüzde 30’u yurt içi kurumsal yatırımcıya, yüzde 1’i de Altınay Grubu çalışanlarına ayrılırken, halka arz büyüklüğünün yaklaşık 1,9 milyar lira olması bekleniyor.

Altınay Savunma Teknolojileri ne iş yapar?

Altınay Savunma Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay, özellikle mühimmat teknolojileri, hareket ve kontrol konularındaki yetenekleriyle geliştirdikleri özgün çalışmalarla 2014’te savunma alanında ayrı bir şirket kurma kararı verdiklerini belirtti.

Altınay, “Altınay Teknoloji içerisindeki 30 kişilik bir mühendislik ekibimizi ayırarak İstanbul’da savunma ve havacılık teknolojileri konusunda bir şirkete dönüştürdük. Amacımız ulusal imkanlarımızla ülkemizde yüksek teknolojiye dayalı savunma alanında ürün, hizmet ve teknolojileri geliştirmek.” ifadelerini kullandı.

Altınay Savunma Teknolojileri halka arz gelirini nerede kullanacak?

Halka arz gelirlerini vizyonları ve geleceklerine katkı sağlayacak önemli alanlara yönlendireceklerine işaret eden Altınay, bunların en önemli kısmının da yeni teknoloji alanlarında üretim ve altyapı yatırımları yapmak olduğunu vurguladı.

Gelirlerinin yaklaşık yüzde 50’sini yeni üretim teknolojileri ve bununla alakalı tesis yatırımlarına ayırdıkları bilgisini paylaşan Altınay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İkinci kısımda, özellikle test doğrulama ve AR-GE altyapılarında yeni teknolojileri geliştirmek üzere bu alanda yaklaşık yüzde 15 gibi bir oranla destek olmak istiyoruz. İlerleyen dönemde özgün ürün ve teknoloji geliştiren şirketleri, bizim şemsiyemiz altında alıp büyütme gibi bir hedefimiz var. Yaklaşık yüzde 5 gibi bir payı da buraya ayırdık. Finansal borçlarımızın ödenmesiyle alakalı kısma yaklaşık yüzde 5 bir payı ayırdık. Bir önemli kısım da özellikle ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda hem teknoloji geliştirmek hem uluslararası alanda firmamızın birimlerini artırmak, yani dünya ölçeğinde pazarlama ve ağ konularında çalışmalar yapmak üzere belli bir kısmını da buraya ayırdık.”

1000 mühendisli AR-GE merkezi hedefi

Hakan Altınay, gelecek dönemde tek bir çatı altında yaklaşık 1000 AR-GE mühendisinin çalıştığı bir teknolojik AR-GE altyapısını, merkezini kurmak istediklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Farklı bölgelerde firmamızı temsil eden altyapılar kurmak istiyoruz. Yeni ve teknolojik ürünler geliştiriyoruz. Bugün AR-GE safhasında olan özellikle platform dediğimiz, yani bütün mühendislik çalışması bizim şemsiyemiz altında yapılan ürünleri geliştirmek, ülkemizin savunma alanı dahil olmak üzere farklı teknoloji alanlarında ürün geliştirmek isteyen birçok kurumunun kalkınmasına, gelişmesine katkı sağlamak. Sahip olduğumuz ulusal seviyedeki bu teknolojik zenginliği ülkemizin kalkınmasına harcamak istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x